Rodzaje kopert

W ofercie materiałów biurowych możemy wyróżnić szeroką gamę kopert papierowych. Rozmiar kopert, grubość papieru i zamknięcie to cechy, które decydują o przeznaczeniu kopert. Poznaj podstawowe ich rodzaje i wybierz najlepsze rozwiązanie dla swojego biura.

 

Czym kierować się przy wyborze kopert?

Koperty stanowią absolutnie niezbędne wyposażenie biur, sekretariatów i urzędów. Ich głównym celem jest umożliwienie przesłania korespondencji oraz zabezpieczenie przekazywanych dokumentów. Ze względu na ich przeznaczenie możemy wyróżnić wiele rodzajów kopert, które różnią się pomiędzy sobą rozmiarem, sposobem zamknięcia, grubością papieru, wykonaniem, dodatkowymi wzmocnieniami oraz szeregiem innych aspektów.

 

Poniżej prezentujemy najbardziej typowe rodzaje kopert, które wykorzystywane są na potrzeby przesyłania firmowej korespondencji.

 

1. Podział kopert w zależności na ich rozmiar

 

Możemy wyróżnić trzy standardowe formaty rozmiarów, określane jako: A, B i C. Każdy z wymienionych szeregów jest większy od poprzedniego. Najbardziej typowym formatem jest szereg A, z kolei najczęściej wykorzystywanym papierem jest arkusz formatu A4. Zaczynając od formatu A0, który posiada powierzchnię 1m2, uzyskujemy kolejne formaty (A1, A2, A3, A4, A5, itd.) przez podzielenie każdego kolejnego rozmiaru na pół.

 

Arkusze formatu B są większe od swoich odpowiedników z formatu A. Z kolei szeregi C są najczęściej wykorzystywane przy określaniu rozmiarów kopert. Koperty oznaczone literką C umożliwiają umieszczenie w ich środku arkuszy formatu A oznaczonych tą samą cyfrą. Przykładowo w kopercie C5 możemy schować bez składania arkusz o formacie A5.

 

Sprawdź popularne wymiary kopert.

 

2. Zamknięcie kopert

 

Wyróżniamy trzy najczęściej spotykane rodzaje zamknięć kopert:

 

  • Zamknięcie klejone na mokro - wymaga uprzedniego zwilżenia paska z klejem.
  • Klejenie samoklejące - w wyniku złączenia dwóch klap zamknięcia, koperta zostaje trwale zaklejona. Jest to bardzo wygodna metoda zamknięcia, ale przekłada się na wyższy koszt koperty.
  • Zamknięcie samoklejące z paskiem - aby zamknąć kopertę wystarczy odkleić pasek zabezpieczający klej i złączyć klapki zamknięcia koperty. Ta forma zapewnia szczelne zamkniecie koperty oraz szybkie przygotowanie korespondencji do wysyłki.

 

3. Gramatura kopert

 

W zależności od grubości papieru wykorzystanego do produkcji kopert, będą się one odznaczały inną gramaturą. Najczęściej wykorzystuje się papier o następującej gramaturze 80 g/m2 do 100 g/m2.

 

Eleganckie koperty wykonane są z grubszego papieru. Naszym Klientom oferujemy nadruk na kopertach DE LUX o gramaturze 120 g/m2. Koperta wykonana z grubego papieru jest sztywna i bardzo wytrzymała. Wyróżnia się wyjątkową gładkością i przeznaczona jest do prestiżowych zastosowań.

 

4. Koperty z dodatkowym elementami

 

W zależności od przeznaczenia kopert, mogą one być wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak:

  • Okienko - koperta z okienkiem pozwala na ograniczenie ilości pracy związanej z adresowaniem koperty. Dzięki odpowiedniemu złożeniu dokumentu w kopercie, nazwa adresata może być widoczna przez okienko. Ważne jest, aby tak zaprojektować układ dokumentu, aby było możliwe odpowiednie dopasowanie adresu zadrukowanego na dokumencie do wymiaru okienka. Przeczytaj więcej - Koperty z okienkiem w korespondencji biznesowej
  • Nadruk - koperty z nadrukiem nazywane są często kopertami firmowym, ponieważ to właśnie firmy najczęściej korzystają z tej formy promocji. Każde przedsiębiorstwo, które dba o spójną identyfikację wizualną powinno zadbać o elegancki i przykuwający wzrok nadruk na kopertach firmowych. Dzięki takiemu firma może zwiększyć rozpoznawalność swojej marki i poświadczyć o profesjonalnym podejściu do biznesu.
  • Folia bąbelkowa - aby zabezpieczyć zawartość koperty, jej wnętrze może być wzmocnione podklejoną folią bąbelkową. Folia bąbelkowa jest lekka, dlatego nie generuje dużych kosztów związanych z opłatami pocztowymi.
  • Usztywniający karton - w celu wzmocnienia koperty i zabezpieczenia jej przed zgięciem, koperty mogą być wzmocnione dodatkową stroną z kartonu.

 

5. Poddruk

 

Poddrukiem nazywamy druk, który znajduje się na wewnętrznej stronie koperty. Poddruk jest bardzo ważny dla zachowania tajemnicy korespondencji. Wybierając kopertę z zadrukowanym wnętrzem w ciemnych kolorach (np. szary, niebieski) mamy pewność, że dokumenty zawarte w kopercie nie zostaną odczytane bez wcześniejszego otwarcia koperty.

 

Wybierając niestandardowe kolory poddruku możemy uzyskać bardzie ciekawy wygląd koperty. Aby zapewnić wysoką elegancję, koperty DE LUX z naszej oferty posiadają granatowy poddruk, który zapewnia nie tylko pełną dyskrecję korespondencji, ale także wyjątkowo elegancki wygląd.

 

W przypadku kopert, których wnętrze jest białe, istnieje ryzyko odczytania informacji zapisanych na papierze znajdującym się wewnątrz koperty. Niska gramatura papieru oraz jasne światło mogą pomóc w poznaniu zawartości koperty przez nieuprawnione osoby.

  • Oferta kopert firmowych

Kontakt

Kopertafirmowa.pl

509 347 441

FHU Bonitas
ul. Polna 18B, 44-293 Szczerbice
NIP: 642 298 68 02