Rodzaje zamknięć kopert

Zastanawiasz się, który rodzaj zamknięcia kopert najlepiej sprawdzi się w Twoim biurze? Zobacz czym różnią się poszczególne formy zamknięć i na co należy zwracać uwagę przy wyborze kopert.

 

Koperty mogą różnić się między sobą rozmiarem, grubością papieru czy też formą zamknięcia. Ze względu na rodzaje zamknięć, możemy wyróżnić najczęściej cztery typy zamykania kopert.

 

Klejenie na mokro (NK)

Jest to najczęściej spotykana forma zamykania kopert o małych rozmiarach. Na klapie zamykającej kopertę znajduje się klej, który zaczyna działać po jego uprzednim zwilżeniu. Zaraz po zwilżeniu klapy kopertę można swobodnie zamknąć. Ze względu na właściwości kleju, który nakłada się na zamknięciach koperty, ta forma klejenia jest bardzo wytrzymała. Przy odpowiednim przechowywaniu kopert są one niemal nieograniczenie trwałe i właściwie nie mają daty przydatności do użytku.

 

Klejenie samoklejące (SK)

Bardzo wygodna forma zamykania kopert z wykorzystaniem lateksu. Koperta wyposażona jest w dwa paski kleju, które znajdują się odpowiednio na klapie otworowej i na kontr-klapie. Aby zakleić kopertę wystarczy delikatnie odgiąć kontr-klapę i nałożyć ją na klapę. W tym momencie klej zaczyna działać. W przypadku klejenia samoklejącego nie ma potrzeby zwilżania którejkolwiek klapy. Samo zaklejanie kopert jest bardzo szybkie i wygodne. Jednym minusem jest ograniczona przydatność kopert. Przy dobrym przechowywaniu, mogą być one zdatne do użytku przez okres ok. 1 roku. Po tym czasie klej nie spełnia do końca swoich funkcji i może wystąpić problem ze szczelnym zamknięciem koperty.

 

Klejenie samoklejące z paskiem (HK)

Koperta z paskiem foliowym zabezpieczającym klej zwana jest także kopertą z odrywanym paskiem. Klapa koperty wyposażona została w pasek foliowy, którzy przykrywa klej i zabezpiecza go przed wyschnięciem. Aby zamknąć kopertę wystarczy ściągnąć pasek zabezpieczający i zamknąć klapę odpowiednio ją dociskając. Koperty z zamknięciem HK są bardzo wygodne w użytku, a co najważniejsze zapewniają bardzo szczelne zamknięcie. Dodatkowym ich atutem jest długa wytrzymałość. Przy dobrym przechowywaniu mogą być zdatne do wykorzystania nawet przez okres 5 lat. Decydując się na zakup kopert z firmowym nadrukiem zdecydowanie warto rozważyć tę opcję. Foliowy pasek zabezpieczający klej sprawia, że wykonywanie nadruku na kopertach jest bardzo wygodne i zapewnia satysfakcjonujący efekt końcowy.

 

Koperta bez naniesionego kleju (BK)

W przypadku kopert bez naniesionego kleju musimy samodzielnie nanieść klej na klapy koperty, aby zapewnić jej trwałe zamknięcie. Ze względu na to ograniczenie, koperty bez naniesionego kleju są wybierane tylko w bardzo rzadkich przypadkach.

 

Jaki wybrać rodzaj zamknięcia koperty?

Jeżeli rozważamy zakup kopert firmowych z nadrukiem, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego zamknięcia koperty. Aby podjąć właściwą decyzję warto rozważyć następujące aspekty związanych z użytkowaniem kopert:

 

1. Okres, w którym koperty zostaną wykorzystane - poszczególne rodzaj zamknięć odznaczają się różnym terminem przydatności. Do najtrwalszych rozwiązań zaliczamy klejenie na mokro (NK). Jeżeli będziemy przechowywać koperty w odpowiednich warunkach, wówczas zyskujemy ich niemal nieograniczoną trwałość. Decydując się na klejenie samoklejące z paskiem (HK) możemy oczekiwać 5-letniego okresu trwałości. Z kolei klejenie samoklejące (SK) to najmniej trwała forma zamknięcia koperty i powinniśmy zamówić taką ilość kopert, którą przewidujemy wykorzystać w okresie do 1 roku.

 

2. Przeznaczenie kopert - jeżeli zależy nam na kopertach, które będą przechowywać poufne informacje, warto zaopatrzyć się w koperty z bardzo szczelnym zamknięciem. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będą koperty z paskiem (HK), które zapewniają wysoki poziom dyskrecji korespondencji. Przeczytaj więcej o tym, jak dobrać typ i rozmiar koperty do jej zawartości.

 

3. Ergonomię i wygodę pracy - niewątpliwie najwygodniejszą formą zaklejania kopert są zamknięcia typu SK oraz HK. Konieczność zwilżenia zamknięcia w przypadku klejenia na mokro (NK) wydłuża czas potrzebny na przygotowanie korespondencji do wysyłki, a także może obniżać estetykę zamknięcia.

 

4. Koszty - jeżeli chcemy ograniczyć koszty biurowe, zaleca się wybór najtańszego rodzaju kopert, tj. z zamknięciem klejonym na mokro. Z kolei gdy koszty nie mają decydującego znaczenia, warto wybrać nieco droższy wariant kopert samoklejących lub z paskiem klejącym, które zapewniają wyższy komfort użytkowania oraz atrakcyjniejszą estetykę.

 

Mając na uwadze powyższe aspekty warto przekalkulować, które rozwiązanie będzie optymalne dla naszej firmy. Niezależnie jednak od formy zamknięcia, warto pamiętać, że firmowy nadruk na kopertach stanowi bardzo atrakcyjną ozdobę korespondencji i poprawia rozpoznawalność marki. Poznaj więcej powodów, dlaczego warto zamówić koperty z nadrukiem do firmy.

 

  • Oferta kopert firmowych

Kontakt

Kopertafirmowa.pl

509 347 441

FHU Bonitas
ul. Polna 18B, 44-293 Szczerbice
NIP: 642 298 68 02